پرزانته معماری

پرزانته معماری

پرزانته معماری

پرزانته معماری

دانش­جویان معماری یا معماران حرفه­ای، به طور کلی همه­ی کسانی که در راه معماری یا معمار شدن قرار دارند، برای ارائه طرح‌های خود به آشنایی با اصول اولیه شیت بندی و پرزانته در معماری احتیاج دارند. شیت بندی و پرزانته معماری ابزارهایی برای به نمایش گذاشتن پروژه‌ها و ایده‌های شما به بهترین شکل ممکن هستند. در شیت‌های معماری، روند طراحی، خلاصه‌ای از ایده‌ها و مدارک پروژه در یک ترکیب مناسب کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. پیش از آغاز بحث باید اشاره کرد که هر پروژه موفق معماری معمولا یک کانسپت اصلی دارد. کانسپت معماری موضوع اصلی طرح است که هدف آن را مشخص می‌کند. بنابراین کانسپت نقشی اساسی در طرح‌های معماری ایفا می‌کند و ایده‌پردازی نیز با توجه آن انجام می‌گیرد. به همین علت در شیت‌های معماری بیان کانسپت باید به بهترین شکل صورت گیرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

·       پرزانته چیست؟

·       راندو چیست؟

·       نکات پرزانته حرفه­ای

پرزانته

ویرایش‌های نهایی است، که برای ارائه کاری چشم­نواز به مخاطب بر روی آن انجام می‌شود. چگونگی رنگ­آمیزی، چیدمان عناصر درون شیت و برقراری رابطه میان این عناصر از عمده‌ترین موضوعاتی است که در پرزانته پروژه معماری و شهری مورد توجه قرار می‌گیرد. پرزانته در یک کلام به مخاطب شما می فهماند طرح تان دقیقا چه چیزی برای گفتن دارد. میزان اهمیت پرزانته به قدری زیاد است که می توان گفت یک پرزانته بد، یک کار فوق العاده را زمین می زند و یک پرزانته خوب، یک کار عادی را بسیار فراتر از حد واقعی نشان می دهد. پس احتمالاً متوجه شده­اید که پرزانته در حکم تمام کننده است. برای درک بهتر مفهوم پرزانته باید کاملا با راندو آشنا باشید.

راندو

به معنای تنظیم محصول نهایی یا فرآورده، به گونه‌ای است که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار نماید. ترسیم مبلمان معماری و یا شهری یا استفاده از نوشتار برای معرفی بخش‌های مختلف پلان, قرار دادن فیگور انسانی و درخت در محل‌های مشخص برای نشان­دادن مقیاس نما یا مقطع، گذاشتن سایه در نما و مقطع برای نشان­دادن پیش آمدگی‌ها و تو­ رفتگی‌های آن، ترسیم بافت مصالح در نما و مقطع از عمده‌ترین کارهایی است که در راندو معماری و طراحی شهری مطرح می‌شود و کتاب‌هایی نیز که در این زمینه از نویسندگان خارجی به چاپ رسیده است به روشنی وظیفه راندو در طراحی معماری و طراحی شهری را به نمایش می‌گذارد. راندو در معماری جزییات بیشتری را به طرح اضافه می­کند و مرز­ها را بهتر مشخص می کند. ویژگی­هایی مثل اقلیم، بوم، زمان و… با راندو قابل ارائه هستند. راندو در معماری با هنر نقاشی متفاوت است. در حقیقت در معماری، خطوط معمار، تعریف کننده­ی مرزها هستند و در نقاشی، رنگ این خطوط را ایجاد می کند.

پرزانته معماری

پرزانته حرفه­ای

پرزانته حرفه­ای موضوعی است که مشاهده­ی نمونه­های متنوع و ایده­یابی در این حوزه منجر به افزایش راندمان ارائه می شود. در ادامه تکنیک­هایی بیان می شود که می­تواند ضمن معرفی فرآیند طراحی معمار در یک پروژه و صرفه جویی در زمان انجام کار، حظّ بصری لازم را برای مخاطبین به ارمغان آورد.

1.      اتود­های اولیه پروژه، شاید کاغذهای پوستی باشد، که سیر تحول ایده­ها بر آنها ترسیم شده است. ارائه غنی، ارائه­ای است که مراحل توسعه ایده را به نمایش می­گذارد تا ضمن همراه کردن مخاطب در روند تکامل پروژه، ماهیت ایده اولیه را روایت کند. از این رو می توان گفت بازنمایی روند طراحی پروژه از جمله اجزای یک شیت معمارانه است.

2.    تصویری از دیاگرام­های ترسیم شده در طول پروژه، حتی به طور دستی می­تواند ارائه شما را حرفه­ای­تر کند.

3.   آنچه ارائه­ی شما را از سایرین متمایز می­سازد؛ وجود خط فکری شما در نحوه­ی پرزنت کردن  طرح مد­نظرتان است. آنچه از ابتدای فرآیند همواره مطرح می­شود ایده­ای است که شما به عنوان طراح بیان می­کنید و آن را در طراحی فرم، پلان، نما و مقطع در نظر دارید. برای مثال فرض کنید موضوع شما طراحی فرهنگسرا است و شما در نظر دارید تعاملات اجتماعی را در طرح پیشنهادی خود پررنگ ببینید؛ در این راستا تدابیری اتخاذ کرده­اید که بایستی در ارائه به مخاطب نیز دیده شود. مثلاً وجود پرسناژ، از رفتارهای مختلف انسانی، در اجزای شیت ارائه مانند پرسپکتیو، مقطع و… می تواند ایده­ی شما(نگاه اجتماعی) را به مخاطب انتقال دهد.

4.    می توانید با ارائه­ی جزئیات در بخشی از اطلاعات ضمن بیان ایده­های خود، زمان کمتری را به آن اختصاص دهید.

5.    همسازی حال و هوای شیت و متریال ماکت با موضوع طراحی می­تواند نکته­سنجی و دقت طراح را به نمایش گذارد. بهتر است در ارائه خود دلیلی محکم­تر از سلیقه شخصی را در انتخاب رنگها، متریالها، ابعاد شیت، فونت­ها و… لحاظ کنید.

6.    استفاده از یک رنگ شاخص در بخش­هایی از پرسپکتیو (متتاسب با موضوع) مثلاً در جداره­ها، مسیرهای ارتباطی، کاربران حاضر در فضا و… سبب تأکید بر آن و خلق جذابیت برای بیننده می­شود.

7.    استفاده از یک تم­رنگی  برای محیط و شاخص کردن پروژه با یک رنگ و یا بالعکس از جمله سریع­ترین تکنیک­های پرزانته در فرصت زمان محدود است.

8.    گنجاندن اطلاعات بیش از حد در یک شیت معماری نوعی آشفتگی بصری به دنبال دارد. در این صورت بیننده نمی­تواند ارتباط اجزای شیت را درک کند. فضاهای خالی برای قدم­زدن افکار مخاطب و یافتن پاسخی برای ابهامات در اولین رویارویی با طرح شما است و اهمیتی به اندازه اطلاعات شما دارد، زیرا در تفهیم آنها مؤثر است. پس از شلوغ­کاری و پر کردن افراط گونه شیت اجتناب کنید.

9.    ساخت ماکت از فرم پیشنهادی از جمله راه­های معرفی ایده و نمایش بخشی از اطلاعات در وضعیت سه­بعدی است، که قادر است تجسم فضایی مخاطب را بهبود بخشد. چنانچه موضوع طراحی شما فرم­محور باشد، شبیه سازی آن در مقیاس معین از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. معمولاً ارائه­ی حرفه­ای در ساخت ماکت متعلق به نمونه­ای است که تماماً به رنگ سفید و یا دو رنگ ساخته شود. وارد­کردن رنگ دوم در ساخت ماکت اصولاً به جهت تأکید بر عنصر شاخص مثلا چرخش یک صفحه صورت می گیرد.

پرزانته معماری

۱۰.      عکسی از ماکت پروژه می­تواند جایگزین تصویر سه­بعدی در شیت ارائه باشد؛ در این عکس اطلاعات لازم به کمک اسکیس اضافه می­شود و در نهایت به صورت اسکن شده در شیت قرار می گیرد.

۱۱.    ترکیب اجزایی از شیت معماری که به شکل دستی ترسیم شده با برخی از اجزا که در دنیای دیجیتال ایجاد شده است، گاه نتیجه­ای منحصربفرد در پی دارد. تنها کافیست به عنوان طراح کمی از هوش بصری و ذوق معمارانه خود بهره گیرید، تا انسجام و پیوستگی لازم را میان عناصر دستی و دیجیتال برقرار سازید. در این صورت محصول نهایی، توانایی شما در ارائه حرفه­ای را به روشنی بیان می­کند.

۱۲.   نمایش ایده­های متفاوت و چندین خروجی از یک مدرک خبر از نبوغ طراح در ایده­پردازی و ارائه راهبردهای متعدد در حل مسئله طراحی می­دهد.

برای شیت­بندی و پرزانته معماری می‌توانید از نرم‌افزارهای فتوشاپ یا ایلاستریتور استفاده کنید یا به صورت دستی این کار را انجام دهید. یک شیت بندی و پرزانته معماری اصولی به نمایش بهتر طرح‌هایتان کمک می‌کند. در واقع یک ارائه خوب به درک و دریافت بهتر ایده‌ها و طرح شما توسط کارفرما کمک می‌کند. به همین دلیل بهتر است برای ایجاد یک شیت حرفه‌ای به قدر کافی زمان در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط

پاسخ

});