معماری جزئیات؛ پارامتریک

معماری جزئیات؛ پارامتریک

دسترسی اخیر به تکنیک‌های طراحی و تولیدات اتوماتیک، جزئیات ساختمان را متحول کرده است. استفاده از روش‌های طراحی پارامتریک، الگوریتمی و ساختار دیجیتال مستلزم داشتن توانایی‌های جدید معمار برای طراحی جزئیات است. جزئیات ساختمان از جهات بسیار از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است اگر چه همیشه آن‌طور که شایسته است مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

معماری جزئيات، پارامتريك

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • معماری معاصر
 • عناصر موجود در جزئیات معماری
 • یک طراحی دقیق از کانسپت قابل توجه‌تر است.
 • همیشه یک راه‌حل استاندارد برای یک مشکل طراحی دقیق وجود دارد.
 • جزییاتی برای پنهان کردن کمبودهای مادی وجود دارد.
 • جزییات پس از تصویب کانسپت اتفاق می‌افتد.
 • دیتیل از طریق نقاشی‌های ارتجاعی نشان داده شده است.
 • نوشتن جزییات به معماری تعلق دارد.
 • با استفاده از فناوری‌های دیجیتال دیگر نیازی به جزئیات نیست.

معماری معاصر

معماری معاصر علاقه نو ظهوری به جزئیات نشان می‌دهد که نباید آن را با بازگشت به دوران طراحی که صرفا برای خدمت به عناصر زیبایی بود، اشتباه گرفت. این علاقه نو ظهور نشات ‌گرفته از استفاده اخیر معمار از مدل فیزیکی ساختمان که نتیجه استفاده از تکنولوژی دیجیتال به روش file to factory است. به‌عنوان مثال در فرآیند طراحی ورزشگاه اویوا در اوبلین، اصول هندسی عناصر ساختاری و اجزای نما در مراحل اولیه در غالب یک مدل پارامتریک ایجاد شد. درطول فرآیند طراحی پیشنهادات و الزامات قرارداد بر اساس محدودیت‌های ساخت‌و‌ساز در این مدل گنجانده شد است که به‌عنوان پایه برای ساخت استفاده شد.

اطلاعات تولید سیستم نما به‌وسیله پیمان‌کار از مدل کامل ساخت‌و‌ساز استخراج شد و در نتیجه تمام قطعات قابل تولید در کارخانه و قابل سرهم کردن به‌طور دقیق در محل پروژه می‌باشد. پیمان‌کاران بخش‌های دیگر نیز می‌توانند اطلاعات موردنیاز برای ساخت قطعات مربوطه را برای شماره‌گذاری، ترتیب‌دهی و ایجاد بارکد و در نتیجه تعیین مکان و جهت چرخش حفره ایجاد شده توسط مته از مدل اصلی استخراج کنند. این فرآیند امکان تولید قطعات مختلف ساختمان را خارج از محل پروژه فراهم می‌کند. سازه غیر‌متعارف نما و سقف Westend Gate Tower که توسط a3lab طراحی شده است، می‌تواند نمونه خوب دیگری برای نشان دادن چگونگی تغییرات جزئیات معماری توسط تولید دیجیتالی باشد.

عناصر موجود در جزئیات معماری

از مرحله کانسپچوال پروژه، طراحی برای عملکرد ساختاری و تولید، بهینه‌سازی شده و تصمیم‌گیری در مورد زهکشی، روکش و مفاصل ساختاری بین طراحان و تولیدکنندگان صورت گرفته است. به‌عنوان مثال، ابعاد شاخه‌ها به‌وسیله اندازه‌های استخرهای گالوانیزه که در آن‌ها باید روکش شوند تعریف شده است. هفت عنصر در جزئیات معماری وجود دارد که عبارتند از:

 1. یک طراحی دقیق از کانسپت قابل توجه‌تر است.

استودیوهای طراحی  معماری اغلب خلاقیت را بیش از مسائل فنی ارزش‌گذاری می‌کنند و توسعه دیتیل را به تکنسین‌ها واگذار می‌کنند. امروزه همکاری بین طراحی مفهومی و دیتیل‌ها، لازمه یک ساختمان موفق و بسیار حیاتی است. نمونه‌های اخیر نشان می‌دهند که چطور جزئیات ساختمان در طی مراحل چالش برانگیز هوشمندانه در مراحل اولیه طراحی توسعه پیدا می‌کنند.

 2. همیشه یک راه‌حل استاندارد برای یک مشکل طراحی دقیق وجود دارد.

جزییات به‌دست آمده، وضعیت جدید در شیوه‌های معاصر و تبدیل شدن به بخش مهمی از طراحی است. اگرچه جزییات استاندارد هنوز برای اکثر بخش‌هایی از ساختمان قابل توجه و مورد استفاده است و جزییات به‌خصوصی را تولید می‌کند که به یک ساختمان ارزش اضافه و شخصیت آن را تعریف می‌کند؛ به‌عنوان مثال ایجاد اثرات سطحی-نمایی که به‌ کار می‌رود.

معماری جزئيات، پارامتريك
معماری جزئيات، پارامتريك
 1. جزییاتی برای پنهان کردن کمبودهای مادی وجود دارد.

جزییات باید به‌منظور تقویت و ایجاد ارتباط توسعه یابد نه برای پنهان کردن. با استفاده از فرآیند تولید دیجیتالی احتمال هیچ نقصی وجود ندارد و ما به سمت تولید جزئیات با نگاه به کلیات پیش می‌رویم.

 1. جزییات پس از تصویب کانسپت اتفاق می‌افتد.

وقتی امکانات تولید دیجیتالی را برای قطعات سفارشی در نظر می‌گیریم باید چگونگی تولید و سرهم کردن آن‌ها را از مراحل اولیه طراحی پیش‌بینی کنیم. ما نمی‌توانیم طرح اولیه‌ای که قابل ساخت نیست را گسترش دهیم. در نتیجه جزئیات باید در موازات پیشروی طرح اولیه و در غالب تولید دیجیتالی هماهنگ ایجاد شود. مدل‌سازی پارامتریک به طراحان اجازه استفاده از ابعاد موقت را می‌دهد و این ابعاد در مراحل بعدی پروژه بدون دگرگونی کامل پروژه قابل تغییرند.

معماری جزئيات، پارامتريك
معماری جزئيات، پارامتريك
 1. دیتیل از طریق نقاشی‌های ارتجاعی نشان داده شده است.

تاریخ مصرف نقشه‌های متعارف دو بعدی که برای ارائه جزئیات توسط معماران ارائه می‌شوند، گذشته است. با این حال در اکثر مواقع ما به این نقشه‌های سنتی نیازمندیم تا ساخت‌و‌ساز درون سایت پروژه را با توجه به مستندات این گونه جزئیات پیش ببریم. امروزه اسناد جزئیات شامل دستورالعمل‌های ساخت از جمله طراحی لایه‌بندی‌های محیطی و ارائه فایل‌های gcode  است که برای تولید‌کننده ارسال می‌شود. Building Information Modeling به طراحان اجازه ارائه لایه‌های مختلف جزئیات و تولید نقشه‌های 2 بعدی از فرم 3 بعدی را می‌دهد. جزئیات معماری همچنین به‌وسیله برنامه‌نویسی قابل تولید و با استفاده از انیمیشنی که مراحل سرهم کردن را نشان می‌دهد، برای تیم اجرا قابل ارائه است.

 1. نوشتن جزییات به معماری تعلق دارد.

این یک توهم است که فکر کنیم معماری تنها می‌تواند یک دیتیل خوب را توسعه دهد. دیتیل خوب فقط با داشتن ارتباط با تولیدکنندگان، مواد و مهندسین مکانیکی توسعه می‌یابد. دستورالعمل‌های تولید دیجیتال در حال حاضر بخش مهمی از مستندات دیتیل است که جزییات مورد نظر و کاربردی را مشخص می‌کند زیرا مشخصات ابزار و پارامتر دستگاه‌ها می‌توانند در محصول نهایی دخالت کنند.

 1. با استفاده از فناوری‌های دیجیتال دیگر نیازی به جزئیات نیست.

با استفاده از پارامتریک دیزاین و تولید دیجیتالی موقعیت‌های جدیدی برای طراحی جزئیات پیچیده و جالب ساختمان ایجاد می‌شود که طراح را به داشتن مهارت‌های جدید ملزم می‌کند.

بر طبق ادبیات اخیر در مورد این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که جزییات جزئی  معماری نه تنها باید جنبه‌های تئوری و ساختن فناوری، بلکه مسائل مربوط به شخصی‌سازی از جمله پارامتریک و اسکریپت در فرآیند و استفاده از تکنیک‌های تولید دیجیتال در تولید قطعات را در نظر گرفت. هنگامی که جزییات یک ساختمان بسیار پیچیده توسط اسکریپت‌ها تولید می‌شوند، احتمال اشتباهات در آن‌ها را کمتر می‌کند. اما این جزئیات فقط می‌توانند پس از درک روشنی از منطق اساسی طراحی نوشته شوند. برای مثال اسکریپت‌ها برای تولید بیشتر قسمت‌های مربوط به ساخت‌و‌ساز سوئیسی استفاده می‌شود. هیووایتهد از گروه مدل می‌گوید که این قسمت‌های تند‌ شونده‌سازی تخصصی در ساختمان آنها را مجبور کرده است برای حل مسئله نحوه تولید جزییات که برنامه‌ریزی شده دور شوند. در هر طبقه، قوانین همیشه یکسان هستند اما نتایج همیشه متفاوت است. اتوماسیون و پارامتریک‌ها، تهیه جزییات مهندسی به‌صورت همزمان را ممکن می‌سازد آن هم در حالی که جزییات پیشرفته می‌تواند سرآغاز کار باشد. در حالی که تعاریف اولیه از قبیل ارتفاع کف تا ارتفاق سقف تصمیم می‌گیرند فرم ما چگونه تناسب یابد.

مطالب مرتبط

پاسخ

});