تکنیک های راندو حجم

تکنیک های راندو حجم

تکنیک های راندو حجم

تکنیک های راندو حجم

رنگ در طراحی معماری، یکی از ویژگی های ذاتی هرشکل است که با نور و نورپردازی در طراحی، ارتباط تنگاتنگی دارد. هر رنگ دارای ویژگی ­های گوناگونی است که آن را از دیگری متمایز می کند. بدون شناخت این ویژگی ­ها، بررسی در مبانی زیبا شناختی رنگ ­ها و نحوه ساخت رنگ­ های جدید با تجزیه و تحلیل آنها ممکن نمی شود. بدون آگاهی و تسلط بر این مفاهیم و ابعاد رنگ، نمی­توان به شناخت و تحلیل اجسام رنگی و حتی آثار هنری پرداخت. این ویژگی­ های رنگ، در جلوه بصری آن تاثیر دارند. راندوها می توانند به احساس بهتر فضا و افزایش معنای متصور از یک اسکیس کمک کنند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

·       راندو چیست؟

·       اسکیس چیست؟

·       پرزانته چیست؟

·       ویژگی های راندو

·       تکنیک راندو حجم

راندو چیست؟

راندو تنظیم کننده محصول نهایی برای ارتباط بهتر با مخاطب است. راندو معمار را قادر می سازد تا طرح­ های سریع و اسکیسی خود را با استفاده از ابزار راندو، برای ارائه هرچه بهتر با روشی ساده و سریع به مخاطب خود ارائه دهد. قرار دادن فیگور انسانی و درخت در محل‌های مشخص، برای نشان دادن مقیاس نما یا مقطع، ترسیم مبلمان معماری و یا شهری یا استفاده از نوشتار برای معرفی بخش‌های مختلف پلان، گذاشتن سایه در نما و مقطع برای نشان دادن پیش آمدگی‌ها و تو رفتگی‌های آن، ترسیم بافت مصالح در نما و مقطع، از عمده‌ترین کارهایی است که در راندو معماری مطرح می‌شود.

تکنیک های راندو حجم

اسکیس چیست؟

اسکیس، به معنای بیان سریع ایده یا نگاهی است که یک طراح، نسبت به موضوعی که به او ارجاع شده دارد. هدف از اسکیس آن است که، پیش از آنکه کار کامل و تمام شده از سوی طراح به کارفرما تحویل شود، پیش نویسی که پیشنهادات طراح در آن نشان داده شده ارائه گردد و در صورت موافقت کارفرما با آن، طراحی پروژه با همان مشخصات ادامه یافته و به وسیله طراح نهایی گردد.

پرزانته چیست؟

پرزانته، ویرایش‌ نهایی است که، برای ارائه کاری چشم نواز به مخاطب بر روی آن انجام می‌شود. چیدمان عناصر درون شیت، برقراری رابطه میان این عناصر و چگونگی رنگ آمیزی، از عمده‌ترین موضوعاتی است که در پرزانته پروژه معماری مورد توجه قرار می گیرد. ترکیب­ بندی درست از یک ذهن منظم بر می‌آید و کسی که ذهن آشفته‌ای داشته باشد، نمی‌تواند به ترکیب ­بندی مناسبی در شیت دست پیدا کند. بنابراین شرط دستیابی به یک شیت­ بندی درست، در درجه اول رسیدن به ذهنی منظم و در درجه دوم تمرین زیاد است. یک شیت بندی زمانی زیبا است که از ذهن خود طراح و متناسب با آن طرح درآمده باشد و مانند سایر بخش‌های طرح، امضای او را در پس پرده خود داشته باشد. پرزانته، یکی از مهم ترین مراحل یک پروژه معماری است و نیازمند توجه بیشتر می­باشد.

ویژگی های راندو

با استفاده از راندو می توان طراحی­ ها و نقاشی­ های مناسبی را تولید کرد و در آن­ها نقاط ضروری و ظریف را به نمایش درآورد. راندو کردن دارای تکنیک­ های متفاوتی می باشد، که با استفاده از آن می توان تصاویر کامپیوتری را به مدل­های سه بعدی قابل درک تبدیل کرد. راندو برای ارائه، بازاریابی و طراحی مورد استفاده قرار می­گیرد و توسط آن می­ توان مدل ­های سه­ بعدی بسیار منحصر به فردی را تولید کرده و سپس از طریق همین مدل­ های سه­ بعدی واقع گرایانه، مشتریان زیادی را به به طرح مورد نظر جلب نمود. که این کار سبب بازاریابی، با استفاده از طرح ارائه شده توسط راندو می گردد و هم­چنین می­توان طراحی­های ارائه شده را به مرحله تولید رساند.

تكنيك هاي راندو حجم

تکنیک راندو حجم

به منظور راندوی حجم، لازم است تا به به تکنیک­های راندوی سطح تسلط کافی داشته باشید. در این صورت راندوی احجام و ‌داده­های معماری بسیار ساده و حاصل از ترکیب تکنیک های مختلف، خواهد بود. برای راندو حجم، باید سطوح مختلف حجم را به صورت جداگانه راندو کرد. سایه ها، یکی از مهم­ترین نکات در راندو حجم می باشند. هنگام راندو کردن هر سطح از یک حجم، باید از ضخامت­ های مختلف ماژیک استفاده کنید. باید بعد از مرحله زیررنگ حتما دورگیری حجم خودتان را به وسیله ابزار مناسب مثل روان نویس انجام دهید. می توانید با استفاده از ابزار راندو خود پس از مرحله دورگیری، لکه­ هایی را ایجاد و قسمت­ هایی از سطح حجم خود را تیره ­تر کنید. در هر مکعب به خاطر رعایت قوانین مربوط به نور و سایه­ اندازی، باید یک سطح تیره و یک سطح روشن داشته باشید. سطح بالایی (سقف) حجم راندو نمی­شود اما میتوانید با ابزار مناسب برای از بین بردن تفاوت با بقیه سطوح حجم، یک یا دو خط رسم کنید. این خطوط و خطوطی که روی بقیه سطوح رسم کرده­اید نوعی هاشور می­باشند. هاشورها می­توانند به صورت ریتمیک و یا به صورت باز­شونده باشند. برای ترکیب بهتر و یکنواخت شدن این هاشور­ها، می­توانید مجددا از ابزاری که برای راندو سطوح استفاده کردید، استفاده کنید.

با یادگیری کامل و تمرین نکات بالا، میتوانید حجم­های خود را خیلی حرفه­ای­ تر و با کیفیت بیشتری راندو و در نهایت ارائه کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

});