اسکیس و راندو

درس راندو در معماری

مدرس: شیما واحدپرست

شامل دوره‌های شناخت ابزار، روش‌ها و تکنیک‌های راندو، راندو جزئیات، راندو اطلاعات و داده‌های معماری

یکی از شیوه‌های پرزانته ایده‌های ذهنی در معماری استفاده از تکنیک راندوی دستی با ابزار ماژیک راندو می‌باشد. در این دوره از صفر تا صد نحوه استفاده از این ابزار و چگونگی انجام ترسیمات، آموزش داده‌شده است. از ویژگی‌های این دوره آموزش گام‌به‌گام و مرحله به مرحله در قالب جلسات کوتاه و مجزا بوده که برای افراد مبتدی تا پیشرفته قابل استفاده ‌خواهد‌بود. 

دوره جامع

راندو در معماری
هزار تومان1120
هزار تومان 800
  • زمان دوره: 20 ساعت
  • تعداد دوره: 42
  • تعداد درس: 166

دوره های آموزشی اسکیس و راندو

همانطور که می‌دانید اسکیس و راندو دو بخش مهم در معماری می‌باشند که به واسطه‌ی آن معماران هنر و توانایی خود در معماری را به رخ می‌کشند. امروزه اکثر دانشجویان این رشته به دلیل ضعف خود در اسکیس و راندو نمی‌توانند ایده خود را به درستی به تصویر بکشند و به همین دلیل معماری به رشته‌ای طاقت‌فرسا برایشان تبدیل شده است. با توجه به اهمیت بسیار بالای راندو و اسکیس، یادگیری این دو مهارت برای علاقه مندان به معماری ضروری می‌باشد. اگر شما هم به دنبال آموزش اسکیس و راندو هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با اسکیس و راندو

اسکیس مهارتی مهم در معماری است که معمار توسط آن ایده ذهنی خود را به تصویر می‌کشد و مفهومی ذهنی خود را به شخص مقابل منتقل می‌کند. اسکیس علاوه بر رشته‌ی عمران و معماری در رشته‌های همچون دکوراسیون داخلی و عکاسی نیز کاربرد دارد. با توجه به این موضوع اگر فردی متخصص در این رشته‌ها با مهارت اسکیس آشنایی نداشته باشد نمی‌تواند در شغل خود موفق باشد.

ابزارهایی که در اسکیس از آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از: مدادهای معمولی با مغزهای ذغالی، انواع خودنویس و راپید که در ضخامت‌های مختلفی وجود دارند و ذغال مخصوص طراحی که در انواع متوسط سخت و نرم وجود است.

حال ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که تفاوت راندو با اسکیس چیست؟ جالب است بدانید که راندو در واقع تکمیل کننده‌ی اسکیس می‌باشد. راندو مرحله‌ا‌ی بعد از اسکیس است که در آن تلاش می‌شود تا طرح و ایده به صورت دقیق‌تر و کامل‌تر نمایش داده شود. طراح در اسکیس به صورت سیاه و سفید طرح ذهنی خود را به تصویر می‌کشد اما در مرحله راندو طرح اسکیس شده را توسط ابزارهای مورد استفاده در راندو رنگ می‌کند. همچنین جالب است بدانید که در راندو توجه به سایه گذاری‌ها، تو رفتی و بیرون رفتگی‌ها بسیار حائز اهمیت است. اسکیس‌ها معمولا توسط ابزارهایی مانند ماژیک‌های مخصوص راندو، آبرنگ، مداد رنگی و… رنگ آمیزی می‌شوند.

یک اسکیس یا راندوی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

حال که با مفهوم کلی اسکیس و راندو آشنا شدیم، باید بدانیم که چه ویژگی‌هایی سبب برتری یک اسکیس و راندو می‌شود. بی‌شک افرادی که در اسکیس خبره و ماهر می‌باشند، از ابتدا این گونه نبوده‌اند. در واقع حرفه‌ای شدن در اسکیس و راندو نیازمند آموزش و همچنین تمرین می‌باشد. به همین دلیل است که امروزه متقاضیان آموزش اسکیس و راندو بسیار افزایش پیدا کرده‌اند. معمولا در آموزش اسکیس  و همچنین راندو به مفاهیم زیر پرداخته می‌شود.

  1. آموزش ترسیم انواع پرسپکتیو داخلی و خارجی
  2. آموزش ترسیم انواع خط‌ها، سایه، هاشور و…
  3. آشنایی با رنگ‌های سرد و گرم، رنگ‌های مکمل و ترکیب آن‌ها
  4. آشنایی با تکنیک‌های راندو، نحوه راندوی مصالح مختلف، راندوی پلان، نحوه راندوی پرسپکتیوهای طبیعی همچون آسمان، کوه، آب …
  5. آشنایی با فونت‌ها، فیگورها، فلش‌ها و…

با توجه به مطالب فوق برای خلق راندویی بی‌عیب و حرفه‌ای لازم است با سرفصل‌های نام برده شده آشنایی داشته باشید. در واقع یک اسکیس یا راندوی خوب به درستی سایه زده شده است و ترکیب رنگ در آن به درستی اتفاق افتاده است. همچنین نحوه کشیدن خط در اسکیس اهمیت زیادی دارد و تسلط شما را نشان می‌دهد. با توجه به این موضوع پیشنهاد می‌شود که به دنبال آموزش راندو و اسکیس به صورت حرفه‌ای باشید تا بتوانید هنرمندانه‌ترین آثار را خلق کنید.

دوره‌های آموزش اسکیس و راندو در معماری

همانطور که گفته شد آشنایی با اسکیس و راندو بخش مهمی از رشته معماری می‌باشد. در واقع معمار برای طراحی بنا، دکوراسیون داخلی و… بایستی ایده ذهنی خود را در قالب یک طرح به دیگران انتقال دهد. با توجه به این موضوع اگر معماری در امور اجرایی مهارت داشته باشد اما با اسکیس و راندو بیگانه باشد در این حرفه موفق نخواهد بود. بنابراین اگر به معماری علاقه دارید و می‌خواهید به فردی موفق در این رشته تبدیل شوید بهتر است که از همان سال‌های اول تحصیل در این رشته، آموزش اسکیس و راندو را شروع کنید. حتما می‌دانید که شرکت کلاس‌های آموزش راندو به صورت جامعه و صفر تا صد ممکن است قیمت بسیار بالایی داشته باشد و یا حتی ممکن است شما به آموزش برخی از سرفصل‌ها احتیاج داشته باشید و بالاجبار به خاطر فراگیری آن سرفصل‌ها هزینه کل دوره را پرداخت کنید. اگر شما هم به دنبال آموزش بخش‌هایی از راندو با قیمتی مناسب هستید، باید بدانید که گروه آموزشی سمینارک به صورت جز به جز راندو را آموزش می‌دهند و شما برای آموزش برخی از سرفصل‌ها نیاز به شرکت در دوره جامع نخواهید داشت. بنابراین شما می‌توانید با کمترین هزینه ممکن مطابق با نیازتان اقدام به آموزش سرفصل‌های مورد نظر خود نمایید.

});