ابزار های راندو

ابزار های راندو

 

ابزار های راندو

ابزار های راندو

اسکیس برگرفته از یک جرقه ذهنی است. برای نشان دادن این ایده، از تکنیک های مختلفی استفاده می شود و هر یک از این تکنیک­ ها نیاز به ابزار خاص خود دارند. برای تکنیک راندو از ابزارهای مختلفی استفاده می شود، که هر یک دارای ماهیت و کارایی متفاوتی هستند و لذا با توجه به ماهیت متفاوت در موقعیت های مختلفی به کار برده می شوند. در ادامه ابزارهای راندو و ماهیت ترسیمی آن­ها معرفی می شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

·       آشنایی با خط معماری

·       آشنایی با اسکیس

·       آشنایی با راندو

·       تکنیک­ ها و ابزار راندو

آشنایی با خط معماری

خط و خط کشیدن یک معمار، هویت و نشان دهنده شخصیت معماری او است. خط معمار دارای ارزش خاصی است و نباید این خط را با نقاشی یا کاریکاتور در یک سمت قرار داد. خط کشیدن اولین و مهمترین الزام در روند طراحی معماری است و تمرین خط در معماری هرگز بیهوده نیست. یک اثر با­کیفیت معماری زمانی خلق می­شود، که به ارائه جزییات با دقت پرداخته شود و این تنها با پشتکار و ابزار مناسب امکان پذیر است. خط در معماری بسیار قدرتمند است، یک­ بار ترسیم می­شود و قابل پاک­کردن نیست. خط معماری دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در ادامه آنها بیان شده اند.

·       خط معماری ابتدا و انتها دارد

·       چندین بار روی یک خط کشیده نمی­شود

·       همیشه خط کامل است و تکه­تکه نیست

·       تلورانس دارد

·       لرزان است

·       تفکر پشت این خط وجود دارد

ابزار های راندو

آشنایی با اسکیس

اسکیس به معنی طراحی سریع، ساده و واضح از هر منظر می­باشد و ویژگی آن به تصویر کشیدن هر چیزی در زمان کوتاه است. اسکیس در معماری این­گونه تعریف می­شود، که نشان ­دهنده تفکرات و اطلاعات معمار در راستای هدف وی است. اسکیس، طرح اولیه هر تصویر است که پیش چشم داریم و نسبت مستقیم با عمق نگاه و اندیشه و قوت قلم طراح دارد. چگونگی نگریستن به پیرامون و پیرایه، عاری از تکلف وبا قوت، دیده­ها و حتی نا­دیده­ها را بر صفحه منتقل کردن است. در اسکیس برای کامل تر شدن و نشان دادن جزئیات در راستای واضح تر شدن هدف مدنظر از تکنیک راندو استفاده می­شود. هر تکنیک نیازمند ابزار خاص خود است. با توجه به وسعت تنوع ابزار راندو، این تکنیک به چندین صورت قابل اجراست.

آشنایی با راندو

راندو تنظیم کننده محصول نهایی برای ارتباط بهتر با مخاطب است. راندو در معماری جزییات بیشتری را به طرح اضافه می­کند و مرز­ها را بهتر مشخص می کند. ویژگی هایی مثل اقلیم، بوم، زمان و… با راندو قابل ارائه هستند. راندو در معماری با هنر نقاشی متفاوت است. در حقیقت در معماری، خطوط معمار، تعریف کننده­ی مرزها هستند و در نقاشی، رنگ این خطوط را ایجاد می کند.

ابزار های راندو

تکنیک ها و ابزار راندو

تکنیک های راندو با توجه به ابزار مورد استفاده تعریف می شوند، بدین صورت که شما با انتخاب ابزار مناسب یا مد نظر خود برای راندو، تکنیک راندو خود را برای آن طرح مشخص می­کنید. به طور کلی ابزار راندو با سه دسته خشک، نیمه خشک و خیس قابل تفکیک هستند.

ابزار خشک قابلیت حل شدن در آب را ندارند، راحت حمل می شوند، قابل تراشیدن هستند و استفاده از آن ها سرعت بیشتری به راندو شما میدهد. مزیت استفاده از این نوع ابزار راندو، سهولت تغییر در درجات طراحی است.

ابزار نیمه خشک اگرچه در هنگام راندو خیس هستند، اما به دلیل اینکه به سرعت خشک می شوند نیمه خشک نامیده می­شوند. از ابزار نیمه خشک می توان برای برای ایجاد تونالیته یا کشیدن خطوط، در اجرای سایه روشن طراحی ها بهره برد. گوناگونی رنگ ها، همراه با سهولت به کارگیری، این وسایل را برای استفاده افراد آماتور و همچنین حرفه ای، مناسب کرده است.

ابزار خیس (تر) برای استفاده به آب احتیاج دارند، بدین صورت که در آب حل می­شوند. این ابزار اغلب قابل فرم دادن نیستند و استفاده از آن ها به مهارت زیادی نیاز دارد، به همین دلیل به افراد غیر حرفه­ای، استفاده از آن ها اصلا پیشنهاد نمی­شود. رنگ های مختلفی باید با یکدیگر مخلوط شوند تا درجه ای دلخواه از یک رنگ حاصل شود. از طرفی ابزار راندو خیس به هنرمند اجازه می دهد، نواحی وسیعی را به سرعت رنگ آمیزی کرده و دامنه رنگ­ های قابل استفاده را، به بیشترین میزان خود می رساند.

تقسیم بندی ابزار راندو در سه دسته خشک، نیمه خشک و خیس به صورت زیر است؛

·       ابزار خشک

1.      مداد

2.    پاستل

3.   ذغال

·       ابزار نیمه خشک

1.      مرکب

2.    اینک واش

3.   ماژیک

·       ابزار خیس

1.      آبرنگ

2.    رنگ لعاب

3.   ایر براش

4.    رنگ اکریلیک

در این مقاله به معرفی و آشنایی شما با ابزار راندو پرداختیم. برای آشنایی کامل و نحوه استفاده از این ابزار همچنین یادگیری تمامی تکنیک های راندو و هرآنچه برای ارائه حرفه ای احتیاج دارید، می­توانید به ویدیو های آموزشی سمینارک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ

});